12.12.2013р.

Одеська залізниця отримала перший модернізований тепловоз серії ЧМЕ3

Одеська залізниця отримала перший маневровий тепловоз ЧМЕ3, який модернізували на Полтавському тепловозоремонтному заводі спільно зі словацькими підрядниками у рамках галузевої програми з оновлення локомотивного парку. Завдяки модернізації термін служби локомотива подовжено на 25 років.

На Одеську залізницю в подальшому надійде ще 5 модернізованих ЧМЕ3. Як зазначив перший заступник генерального директора Укрзалізниці Микола Сергієнко, робота щодо продовження терміну експлуатації локомотивів здійснюватиметься і надалі.  «Плануємо таким чином модернізовувати по 10-15 тепловозів на рік. У першу чергу це будуть маневрові тепловози приписки локомотивного депо Одеса-Сортувальна Одеської залізниці, які обслуговують порти – тут найнапруженіша маневрова робота, і саме тут ми плануємо організувати базу з обслуговування модернізованих тепловозів», – зазначив перший заступник генерального директора Укрзалізниці.

Для проведення модернізації залізничники обирають тепловози, термін експлуатації яких закінчується, сягає від 25 років до 40 років. Їх обладнання потребує капітального ремонту.

«Тепловози серії ЧМЕ-3, як і інший тяговий рухомий склад Укрзалізниці, зношені на 90%. Встановлений заводом-виробником ресурс у 25 років локомотиви вже відпрацювали. Тому комплексна модернізація замість списання тепловозів подарує шести локомотивам фактично нове життя», - розповідає Ігор Батюшин, заступник начальника головного управління локомотивного господарства.

За його словами, особливу увагу під час модернізації фахівці приділяють штатному силовому обладнанню тепловоза. Заміна дизеля на сучасний й більш економічний покращує експлуатаційні характеристики локомотива, значно підвищує надійність його роботи, оскільки 50-70% експлуатаційних відмов тепловоза пов’язані із станом дизеля.

За техніко-економічними показниками – це практично новий тепловоз, при цьому експлуатаційні витрати модернізованого тепловоза у 3-4 рази нижчі, ніж у звичайного ЧМЕ3. Модернізувати такий тепловоз на 30% дешевше, ніж закупити новий.  Від старого тепловоза серії ЧМЕ3 залишаються лише рама, візки, тягові двигуни та колісні пари, а решта агрегатів, вузлів та обладнання замінюють сучасним.

Як зазначив Микола Сергієнко, хоча подібні проекти реалізуються в Естонії, Литві, Чехії, Словаччині, Росії, але даний проект модернізації тепловозів унікальний тим, що частина комплектації тепловозів використовується саме українського виробництва: генератор, компресор, радіатор, системи безпеки, радіостанції, система вентиляції та кондиціювання.

*Довідка

Здійснення модернізації тепловозів передбачено Національним планом дій на 2013 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010 – 2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава», який затверджено Указом Президента України від 12 березня 2013 року №128/2013.

Як зазначено у Національному плані (пункт 179.1), модернізація дозволить зменшити витрати палива не менш ніж на 30%, підвищити енергетичну ефективність функціонування парку тепловозів та зменшити викиди у навколишнє природне середовище.

Усього на даний час на залізницях України експлуатуються понад 1,5 тис. тепловозів ЧМЕ3, термін експлуатації яких сягає 30 років і більше.

Маневрові тепловози ЧМЕ3 виробництва Чехії випускалися у 1963-1991 роках. Робоча маса — 123 т, потужність двигуна — 1350 к.с., конструкційна швидкість — 95 км/год.

Прес-служба Одеської залізниці

Одеська залізниця отримала перший модернізований тепловоз серії ЧМЕ3 - 0