01.04.2013р.

Одеська залізниця зазнала 264 млн грн збитків у приміському сполученні

Одеська залізниця зазнала 264 млн грн збитків у приміському сполученні

Одеська залізниця щороку зазначає збитків, забезпечуючи приміські пасажирські перевезення.  Протягом 2012 року послугами Одеської залізниці у приміському сполученні скористалися 27,6 млн пасажирів. За минулий рік  сума збитків зросла на 24,4% порівняно з 2011 роком та сягнула 263,7 млн. грн. Рівень збитковості яскраво ілюструє відсоток покриття витрат доходами – за 2012 рік цей показник становив 10,6%, тобто з кожної вкладеної гривні повертається тільки 10 копійок.

Проте залізничники усвідомлюють високий рівень соціальної значимості приміського сполучення для пасажирів, адже щодоби Одеською залізницею курсують 56 пар приміських поїздів, з  них по Одеській області – 25 пар (у напрямках Вапнярки, Котовська, Роздільної, Колосівки та Білгород-Дністровського), які забезпечують перевезення 35 тис пасажирів.

Слід зазначити, що з 1994 по теперішній час електропоїзди не закуповувались. До 2015 року зношеність електропоїздів становитиме 80,5%. Останні п’ять років на капітальний та поточний ремонти електропоїздів для Одеської області витрачено 56,2 млн грн., що становить лише 60,8% від необхідних витрат, а дефіцит коштів на підтримання у робочому стані рухомого складу з 2008 по 2012 роки становить 92,4 млн грн., крім цього на модернізацію електропоїздів залізницею витрачено 7,9 млн грн., на розвиток інфраструктури – 4,4 млн грн., на придбання технологічного обладнання – 1,6 млн грн.

Однак незважаючи на значні витрати та серйозні збитки за минулий рік Одеська залізниця не скасувала жодного приміського поїзда.

Головною причиною недоотримання компенсації є негативна тенденція формування бюджетів органами самоврядування всіх рівнів для подальшого погашення заборгованості перед залізницею за перевезення пасажирів пільгових категорій. Щорічно залізниця надає в обласні та районні адміністрації розрахунки сум для 100% компенсації, проте в бюджет заздалегідь закладаються суми нижчі за необхідні. Слід зазначити, що по Одеській області виділено 18,2% від суми передбаченої в бюджеті на компенсацію за перевезення пільгових категорій населення залізницею, при цьому міському електротранспорту – 60,7%, автомобільному – 21,1%. У 2012 році по Одеській області перевезено 1,4 млн пасажирів пільгових категорій на суму 16,2 млн грн., а компенсації отримано 64,6% від необхідної суми. У цілому за останні п’ять років залізницею недоотримано 34,8 млн грн. по Одеській області. По місту Одеса за 2012 рік перевезено пасажирів на суму 9,5 млн грн., а компенсовано тільки 3,9 млн грн. (41%). За останні п’ять років по місту Одеса залізницею недоотримано 30 млн грн.

Залізничники застерігають, що постійне недоотримання коштів від адміністрацій можне призвести до пошуків залізницею шляхів зниження обсягів приміських перевезень, що обов’язково призведе до соціальну напругу у регіоні.

 *Довідково:

Основні причини збитковості приміських перевезень:

 - перевезення 26  пільгових категорій пасажирів;

- застосування економічно необґрунтованих тарифів на перевезення пасажирів (при цьому не працює механізм компенсації збитків, що передбачено Законом «Про залізничний транспорт»);

- значні експлуатаційні витрати на утримання зношено рухомого складу та інфраструктури;

- не врегульовані на законодавчому рівні відношення між органами влади і залізницею, як суб’єктом господарських відносин.

Прес-служба Одеської залізниці