05.11.2015р.

До ювілею Одеської магістралі презентовано книгу «Дорога к морю»

До ювілею Одеської магістралі презентовано книгу «Дорога к морю»

  Напередодні Дня залізничника України та з нагоди 150-річчя Одеської залізниці відбулася презентація науково-популярного видання «Дорога к морю». Автор книги – завідувач музею Дорожнього центру науково-технічної інформації (ДЦНТІ) Одеської залізниці Юрій Линюк – залізничник в четвертому поколінні, який присвятив роботі на магістралі 52 роки свого життя. Вихований у сім’ї залізничників, він пройшов трудовий шлях від слюсаря до начальника відділу кадрів Одеської дирекції залізничних перевезень. Приблизно 20 років тому він почав вивчати історію магістралі, що стало першим кроком до роботи в музеї.

  Як зізнається сам автор, часу на підготовку нового видання було замало. Він згадує, що завдання підготувати такий дарунок до ювілею залізниці дав екс-начальник залізниці Микола Луханін, а керував проектом нинішній начальник Одеської магістралі Григорій Бойко (який на той час був головним інженером залізниці).

  Майже три роки проводилася дослідницька робота з різними архівами. Для створення книги Юрій Линюк разом зі співробітниками Дорожнього центру науково-технічної інформації вивчали газетні фонди Одеської національної наукової бібліотеки ім. М.Горького та історичні документи, що зберігаються в Державному архіві Одеської області. Були проведені ґрунтовні дослідження з історії українських залізниць, результати яких можна знайти на сторінках видання. До книги увійшло багато історичних фактів про залізницю і ті соціальні, економічні та політичні зрушення, що мали місце за останні півтора століття на території Північного Причорномор’я та сучасної України. Адже не вивчаючи віковий досвід, неможливо зрозуміти логіку будівництва нових ліній та питання технічного переозброєння на залізниці. Роками технологічні нововведення вносили зміни до технології процесу перевезень та регламентували можливості управління ним, що на сьогодні на Одеській магістралі здійснюється через чотири дирекції залізничних перевезень.

  У книзі представлені копії справжніх документів, а також зібрано понад 400 ілюстрацій, копій креслень, літографій та унікальні фотоматеріали з середини XIX століття до сьогодення.

  «Концепція, яку ми заклали в основі цієї книги, – продемонструвати поступовий розвиток залізничного транспорту через долю Одеської залізниці. Книга присвячена людям нашої магістралі, бо саме люди творили цю історію», – зазначив автор книги.

  За допомогу в створенні унікальної наукової праці Юрій Линюк висловив особливу подяку фотокореспонденту В’ячеславу Большакову, завідувачу відділом НТБ Валентині Домбровській, колишньому начальнику центру Олександру Костіну та нинішньому начальнику Ользі Кудряшовій, заступнику начальника технічної служби Михайлу Мелешку, а також інженерам ДЦНТІ, працівникам редакції газети «Чорноморський гудок» та всім робітникам залізниці, які доклали зусилля до створення книги «Дорога к морю».

Прес-центр Одеської залізниці